• Prezentare membri! Posteaza aici!
  • Lista temelor

Cele mai noi teme
  • Parteneriat!

Aliaza-te cu noi!
  • Ajutor!Cum fac asta?

Oferim suport gratuit!
  • AcasaAcasa  AcasaAcasa  FAQFAQ  Contact  InregistrareInregistrare  Conectare  

Între bine şi binele meu

Inapoi Inainte  Mergi jos! 
    AutorMesaj
    Mica

Rank:
    Data de inscriere : 03/02/2016
    Varsta : 92
    Localizare : Craiova
    MesajSubiect: Între bine şi binele meu   Mier Feb 03, 2016 1:19 pm

Hehe, am făcut o grămadă de chestii despre care se spune că "nu e bine"... dar se vede treaba că pentru mine era tare bine din moment ce le-am făcut...

Vrem să facem ce ne e bine, sau vrem să facem ce este bine?... Dar ce este binele?... până unde binele meu coincide cu ceea ce este bine şi unde încep să se separe cele două deziderate?

Ideal ar fi ca binele să coincidă cu plăcerea dar, din păcate, nu tot ceea ce ne face plăcere este bine. Oare, de ce unele plăceri se încadrează la categoria "nu e bine"? Plăcerile sunt un rău? Nu, plăcerile nu sunt un rău... Excesele (viciile) sunt un rău... şi mai sunt un rău acele plăceri care lezează binele celorlalţi... Privaţiunile (lipsurile) sunt iarăşi un rău...

Binele este ceea ce ne asigură armonia cu noi înşine si cu lumea din afara noastră... cu alte cuvinte, binele este calea de mijloc - nici excese, nici privaţiuni.

Nu ştiu cum se întâmplă că orice stare de bine cere pe altarul ei durere... ori înainte, ori după. Fumatul, de exemplu, este o plăcere la care durerea vine după (prin îmbolnăvire, sau prin pagubele materiale şi sociale). Performanţa sportivă este o bucurie, o plăcere, la care durerea este înainte (o grămadă de antrenamente, eforturi si sacrificii)... ca să nu mai vorbim de iubire (idealul suprem al omenirii), care cere pe altarul ei o grămadă de sacrificii pentru a ajunge la acel stadiu de iubire împlinită.

Oricum, durerea în numele binelui se suportă mult mai uşor decât durerea care rezultă ca o consecinţă a răului,  iar viciile aduc după sine o durere care se suportă tare greu...

Dar cum să scapi de consecinţele negative ale viciilor?

Din momentul în care viciul este dobândit, poţi scăpa de el fie  prin frică, fie prin inocularea în minte a unui scop sau a unei motivaţii atât de puternice, încât să-ţi dea tăria să rezişti oricărei tentaţii privind viciul respectiv. Luând ca exemplu fumatul, unii s-au lăsat de fumat de frica bolii, iar alţii din dorinţa de a-şi păstra iubita, sau din dorinţa de auto-perfecţionare.

Eu m-am lăsat de fumat, de exemplu, nu de frică, ci din dorinţa de a deveni omul care mi-am propus să fiu

* * *
    Mergi sus! Mergi jos!

Între bine şi binele meu
    Inapoi Inainte Mergi sus! 
    Pagina 1 din 1
     Subiecte similare
    -
    » caut scripter samp bun pe mod roleplay il platesc bine add id de mess: c.enjoyz

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum